News

Suljovic out of the Ladbrokes Players Championship

MENSUR SULJOVIC has withdrawn from the Ladbrokes Players Championship Finals and is replaced by Benito van de Pas.

 

Mensur
BWIN GRAND SLAM OF DARTS
ALDERSLEY LEISURE VILLAGE,
WOLVERHAMPTON
PIC;LAWRENCE LUSTIG
QUARTER-FINAL
MENSUR SULJOVIC V DIMITRI VAN DEN BERGH
MENSUR SULJOVIC IN ACTION

 

MENSUR SULJOVIC has withdrawn from the Ladbrokes Players Championship Finals and is replaced by Benito van de Pas.

World number seven Suljovic had been set to line up at the Butlins Minehead Resort on Friday to compete in the £460,000 tournament but has pulled out for family reasons.

Under PDC Rule 3.7, Suljovic will be replaced in the draw by the next non-qualified player, Benito van de Pas, who will now take on Keegan Brown in the first round.

There will be no change to the advertised schedule of play, with Brown v Van de Pas taking place third in Friday’s afternoon session on the Main Stage.

The Ladbrokes Players Championship Finals will be held from November 23-25 at the Butlin’s Minehead Resort in Somerset, live on ITV4 and through the PDC’s worldwide broadcast partners.

Whilst the televised coverage of the Ladbrokes Players Championship Finals will focus on the Main Stage, play on Friday and Saturday on Stage Two will be available on PDCTV-HD for all subscribers worldwide.

For Weekend Break Packages, visit the Big Weekends packages.

2018 Ladbrokes Players Championship Finals

Schedule of Play

Friday, November 23

First Round

 

Afternoon Session (1245 GMT)

Main Stage

Jeffrey de Zwaan v Jelle Klaasen

Max Hopp v Steve West

Keegan Brown v Benito van de Pas

Adrian Lewis v Adam Hunt

Simon Whitlock v Kyle Anderson

Daryl Gurney v Robert Thornton

James Wade v Ross Smith

 

Stage Two

Brendan Dolan v Michael Barnard

Josh Payne v Ryan Searle

Nathan Aspinall v Martin Schindler

Gabriel Clemens v Andrew Gilding

Ryan Joyce v Steve Lennon

Mervyn King v Simon Stevenson

Stephen Bunting v Richard North

Mickey Mansell v Madars Razma

Dave Chisnall v Jamie Lewis

 

Evening Session (1900 GMT)

Main Stage

Ian White v Scott Taylor

Gary Anderson v Alan Tabern

Rob Cross v Cristo Reyes

Krzysztof Ratajski v Gerwyn Price

Peter Wright v Toni Alcinas

Michael van Gerwen v Matthew Edgar

Michael Smith v Vincent van der Voort

Stage Two

Jermaine Wattimena v Stephen Burton

John Henderson v Joe Cullen

Jonny Clayton v Mark Webster

Ricky Evans v Jan Dekker

James Wilson v Dimitri Van den Bergh

Danny Noppert v Rowby-John Rodriguez

Chris Dobey v Ron Meulenkamp

Darren Webster v Jeffrey de Graaf

Steve Beaton v Kim Huybrechts

Saturday, November 24

Afternoon Session (1245 GMT)

Second Round

Main Stage

 

Gurney/Thornton v Payne/Searle

Wade/R Smith v Aspinall/Schindler

Chisnall/J Lewis v Dobey/Meulenkamp

Cross/Reyes v Joyce/Lennon

G Anderson/Tabern v Whitlock/K Anderson

Van Gerwen/Edgar v Brown/Van de Pas

Wright/Alcinas v Hopp/West

 

Stage Two

 

Bunting/North v Mansell/Razma

Wilson/Van den Bergh v Clemens/Gilding

De Zwaan/Klaasen v Evans/Dekker

Wattimena/Burton v D Webster/De Graaf

White/Taylor v Dolan/Barnard

Noppert/Rodriguez v King/Stevenson

M Smith/Van der Voort v Clayton/M Webster

Beaton/Huybrechts v Henderson/Cullen

A Lewis/Hunt v Ratajski/G Price

 

Evening Session (1900 GMT)

Third Round

Main Stage

4x Games TBC

Stage Two

4x Games TBC

Sunday November 25

Afternoon Session (1245 GMT)

Quarter-Finals

Evening Session (1900 GMT)

Semi-Finals

Final

About the author

Darts

Darts

The Darts Place is all about sharing information on the sport of darts

Add Comment

Click here to post a comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.